BOGUSŁAW LACHOWICZ

BOGUSŁAW  LACHOWICZ

06.05.1931r. – 08.11.2010r.

8 listopada 2010roku odszedł na wieczną służbę legitymujący się 31 letnią wyróżniającą pracą pedagogiczną, nauczyciel praktycznej nauki zawodu  Bogusław Lachowicz.

Absolwent Liceum Elektrycznego, nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych
im. Tadeusza Kościuszki w latach 1961 – 1999.

Jego bezpośredni przełożony Dyrektor Zespołu mgr Kazimierz Litwin tak między innymi oceniał jego pracę nauczycielską:

Dał się poznać jako dobry organizator produkcji urządzeń elektrycznych. Produkowane na jego dziale wyroby cechuje wysoka estetyka i standard wykończenia.

Posiada duży udział w realizacji planu produkcyjnego Warsztatów Szkolnych. Jest nauczycielem wymagającym, konsekwentnym, lubianym przez młodzież.

Urodził się 6 maja 1931r. we Lwowie. Z Opolem związany od 1946 roku kiedy wraz z rodzicami został repatriowany ze Lwowa. W 1948 roku ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące Nr 1w Opolu, a w 1951 roku Państwowe Liceum Elektryczne II stopnia Państwowej Szkoły Przemysłowej (dzisiaj Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu).

Po ukończeniu Liceum otrzymuje tzw. Nakaz pracy do Sosnowieckiej Odlewni Staliwa gdzie pracuje do września 1951 roku. Decyzją Ministra Górnictwa zostaje przeniesiony na stanowisko sztygara zmianowego do Kopalni  „ Katowice”. W Kopalni pracuje do stycznia 1954r.

Od lutego 1954 roku pracuje w:

- Cementowni „Groszowice” w Groszowicach

- Opolskim Przedsiębiorstwie Budownictwa  Przemysłowego w Opolu

Od września 1961 roku do sierpnia 1985 roku pracuje w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu.

W okresie pracy zawodowej  ukończył w:

- 1970 roku Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli szkół zawodowych w Opolu

- 1973 roku Pedagogiczną Szkołę Techniczną w Opolu

W 1978 roku w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Gliwicach uzyskał kwalifikacje równoważne Wyższym Studium Zawodowych w zakresie praktycznej nauki zawodu, kierunek elektrotechniczny.

W 1985 roku przeszedł na emeryturę i w niepełnym wymiarze godzin pracuje w Warsztatach Szkolnych do 1999 roku.

Był nauczycielem zdyscyplinowanym, aktywnym, osiągającym dobre wyniki szkoleniowo-produkcyjne. Predyspozycje pedagogiczne oraz wysokie kwalifikacje zawodowe sprawiły, iż cieszył się uznaniem oraz dobrą opinią wszystkich przełożonych.

Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz nagrodami Kuratora Okręgu Szkolnego Opolskiego oraz Dyrektora Zespołu.